Hola, Madrid!

Madride vienmēr dzīvojusi skaļākās un krāsainākās māsas  Barselonas ēnā. Tieši Barselona vienmēr gozējusies tūristu iecienītāko galamērķu topos, apdziedāta dziesmās un izmantota reklāmas plakātos, vilinot apciemot Spāniju, kamēr Madridei pārmests gan jūras tuvuma, gan vieglprātības trūkums. Tikmēr pasaules ceļotāji vienmēr atsaukušies uz Madrides īpašo vibe, ballīšu atmosfēru, tās ielas salīdzinātas ar Ņujorku un cildināts Spānijas metropoles majestātiskums.

IMG_7946

Skaidrs, ka īstam Spānijas cienītājam jāpaviesojas arī galvaspilsētā, tāpēc tas, ka Madride būs mana nākamā ceļojuma galamērķis, kļūst skaidrs, tiklīdz uzzinu, ka uz turieni nu vedīs tiešais airBaltic reiss. Aizlidošu, ieraudzīšu, iepazīšu!

Brīdinājumi par trako karstumu vasaras viducī kā lidojumam labvēlīgāko laiku liek izvēlēties jūnija sākumu, kad pēc īsa, strauja un kaislīga pavasara Spānijā nesen sākusies vasara. Karstums gan ir nolēmis nekavēties un darbojas pilnā jaudā – visu ceļojuma laiku Madride ir Eiropas karstāko vietu topa augšgalā, un termometra stabiņš ne mirkli nenokrītas zem 30 grādu atzīmes. Taču nīgro ziemeļnieku brīdinājumi par nepanesamo svelmi izrādījušies lieki – gaisa temperatūras ir vairāk nekā paciešamas, sajūta, ka pat naktī nevajag virsjaku, ir lieliska,  un mazā gaisa mitruma dēļ ķermenis pārslodzi nejūt. Ir vienkārši labi. Visu laiku. Siltummīlis manī gavilē – beidzot! Turklāt, ja nu tomēr kļūtu par karstu, kafejnīcu terasēs apmeklētāji tiek nemitīgi tiek apsmidzināti ar veldzējošu ūdens migliņu. Kamēr Latvijas ārā kafejnīcās visu vasaru darbojas sildītāji

Dzīve ir jābauda

Baumas par Madrides – ballīšu karalienes dabu izrādās patiesas. Jau pirmajā vakarā, kad nejauši ieklīstam San Miguel tirgū, nonākam īstā ballītes atmosfērā. Slavenais tirgus, kas izvietojies zem grezna metāla karkasa, mudž no sarunām, smiekliem, glāžu šķindoņas, cilvēki bauda tapas, dzer vīnu, un labi pavada laiku. Un tas notiek tirgū! Atliek vien iztēloties, kas šajā brīdī darās deju klubos.

IMG_3494

Dzīves baudīšanas mākslā Madridieši ieņem stabilas pozīcijas. Ja Barselonā šķita, ka tur dzīve notiek, tad Madridē tā kūsāt kūsā. Šķiet, par ikdienas likstām un bezproblēmu problēmām nesūdzas neviens – dāmas saposušās defilē apkārt atkailinātiem vēderiem un platformas kurpēs, nemaz nedomājot par to, kādās robežās pie šāda dresscode būtu vai nebūtu jāiekļaujas ķermeņa svaram. Policisti (kuri gan nemierīgajā šodienā uz ielām patrulē visai daudz) ir laipni un smaidīgi, un neatturas no ekipāžas mašīnas skaļrunī sajokoties ar garāmgājējiem vai nopietni pasveicināt bērndārzniekus.  Ofisa klerki arī, šķiet, nebēdā dienas svelmē būt iesprostoti uzvalkos  – ir taču kafejnīcu terases, kur paēnu vēl patīkamāku padara jau minētie ūdens smidzinātāji, kuri vēl tiek papildināti ar milzu ventilatoriem (šeit neviļus iedomājos par mūsu tautiešiem, kas, siltāku vasaras dienu sagaidot, kurn, ka karstums neesot izturams – redz, spāņi prot to baudīt pat uzvalkā esot)

Ja karstums pilnībā pārņēmis savā varā, vienmēr sevi var iepriecināt ar vasaras populārāko dzērienu – sarkanvīnu, sajauktu ar limonādi– vai nu Fantai līdzīgo Limon, vai mazāk saldo Casera. Par to, kura versija ir labāka, vietējie strīdas vēl šobaltdien, bet es saku – iemācieties vārdus – Tinto de Verano con Casera/Limon, un brauciet uz Madridi! Garšīgi ir gan ar vienu, gan otru!  Starp citu, Sangria paši spāņi nemaz nedzer – tā vairāk interesē tūristus, jo nezin kādēļ iemantojusi popularitāti kā Spānijai raksturīgākais dzēriens.

IMG_3537

Vegāniem un diētas ieturētājiem nebraukt

Ēst spāņiem patīk un daudz. Spānija, kā zināms, ir īsta šķiņķa, olīvu un siera paradīze un Madride nav izņēmums – gardēžu tirgi vien pilsētā ir veseli četri. Un, ja fiesta līdz ar biroju darbu un visur klātesošajiem kondicionieriem lielpilsētās ir zaudējusi savu nozīmi, tad vakariņas joprojām ieņem milzīgu vietu spāņu dzīvē.  Nezinātājam (kā man), no sākuma šķiet gluži netaisnīgi, kā tad tā – ap 10tiem vakarā, kad vēlies izdzert glāzi vīna, spāņi, aci nepamirkšķinot, uzsaka vietas kafejnīcu terasēs, ja vien negrasies kaut ko arī ēst. Kas tā vispār par attieksmi pret klientu? Izrādās – kādi gan dzērieni un liekas vietas aizņemšanas  –  tas ir pats vakariņu, lielais La Cena laiks! Restorānos ap pulksten septiņiem, astoņiem vakarā galdi ir tukši –  un ja tur arī kāds vakariņo, tad tikai tūristi. Īstie spāņi vakariņas ēd ap desmitiem, vienpadsmitiem, divpadsmitiem, pat vēlāk (un šī iemesla dēļ bieži piedzīvo vilšanos, apciemojot citas Eiropas valstis, kur nakts vidū, protams, mēģina aiziet vakariņās).

Neizbēgami pēc kārtīgas maltītes seko dzērieni kādā no dažādajiem pilsētas rajoniem, kuru ielas mudž no bāriņiem un kafejnīcām .. jā, Madridieši guļ pavisam maz. Un pareizi vien ir – kāda gulēšana, ja jābauda dzīve!

Pilsēta, kurā viss ir

Kā saka vietējie – Madridē viss ir. Un viņiem nevar nepiekrist.

Pilsēta ir liela, skaista, spāniska un majestātiska. Iespaidīgās celtnes rada sajūtu, ka viss šeit ir milzīgs un tiešām – kaut kas te atgādina pasaules metropoli Ņujorku. Milzīgās centrālās ielas ir pārpildītas ar automašīnām, un braukšanas noteikumus, tā vien šķiet, izprot tikai paši spāņi. Tomēr katra satiksmes apļa vidū dzīvespriecīgi čalo strūklaka. Kāpēc gan nesagādāt pilsētniekiem prieku. Ūdens taupīšana lai paliek mājsaimniecību ziņā.

Lai arī pilsēta patiešām ir liela, tā itin viegli aptverama ar kājām un sabiedrisko transportu. Ietves, kā jau metropolē, ir cilvēku pilnas, bet Madridē vietas pietiek visiem, un, ja vien pats neizdomā iekulties kādā no patērētājhistērijas mekām (piemēram, milzu sešstāvu Primark Gran Via, kas joprojām pulcē barus), tad arī cilvēku pūļi nenomāc – uz ielas tos pat nejūt. Ja ielas kņada tomēr nogurdina, pilsētā ir daudz skaistu un lielu parku, kuros vietējie arī labprāt paguļ diendusu. Parki arī palīdz aizmirst, ka pilsēta atrodas gandrīz tuksnesī – bez īpašas laistīšanas krāšņi ziedi un zaļa zāle ir tikai īsajā pavasarī. Bet par to lietus līst gaužām reti! Vai nav lieliski pilsētniekam?

Dažnedažādie Madrides rajoni, no kuriem katrs lepojas ar savu īpašo vaibstu, padara pilsētu īpaši harizmātisku un  neļauj iestāties rutīnai. Bagātā Salamanca, mūžam lustīgais un kustīgais geju rajons Chueca, centrīgais Sol vai hispterīgais Lavapiés, kas no nesen vēl bīstama imigrantu nostūra nu kļuvis par populāru vakariņu un pasēdēšanu vietu – tie ir tikai daži no Madrides populārākajiem reģioniem, ar kuriem kaut nedaudz izdevās iepazīties trīs dienu laikā.

Saule, par kuras trūkumu Madridieši sūdzēties nevar, rada vēlmi priecāties un svinēt dzīvi pilsētā, taču tikai 40 minūšu brauciena attālumā no tās ir burvīgi mazi ciemati, kuros papusdienot nedēļas nogalēs, (jo ēšana, kā jau minēju, ieņem pavisam augstu vietu spāņu prioritāšu sarakstā), skaisti kalni, kur doties pārgājienos un skaistu skatu medībās, kā arī ezeri. Lai sasniegtu skaistumu ārpus pilsētas kņadas gan noderēs mašīna – ar sabiedrisko transportu šajās vietējo iecienītajās vietās nonākt prasa stipri vairāk laika.

IMG_8130

Ā, un par to jūras tuvumu – arī tas nav nekāds Madrides trūkums. Par ko gan sūroties, ja katrā rajonā ir pa publiskam peldbaseinam, kurā atveldzēties, un pie kura, laiski sauļojoties, pavadīt karstās pēcpusdienas kopā ar draugiem un ģimeni (ar neiztrūkstošu Tinto de Verano glāzi rokā). Un pēc tam nedēļu nav jātīra smiltis no mājas un apģērba.

Madridei patiešām ir viss, lai tā nokļūtu Eiropas iemīļotāko galamērķu topa pašā augšā un ne tikai – tā būtu arī sasodīti lieliska vieta, kur dzīvot!

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: